Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Adana’da Minik Ela Nur Yarım Kalple Hayata Tutunuyor

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Adana’da Minik Ela Nur Yarım Kalple Hayata Tutunuyor
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Adana’da Minik Ela Nur Yarım Kalple Hayata Tutunuyor

Adana’da yarım kalpli olarak dünyaya gelen 6 yaşındaki Ela Nur Güzel, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde iki kez yapılan ameliyatla hayatta kalmayı başardı.

Hatice (28) ile bir fabrikada işçi olarak çalışan Ali Güzel (32), 10 yıl önce birbirini severek evlendi. Çiftin bu evlilikten Tarık (9) ve Ela Nur (6) ismini verdikleri biri kız biri erkek iki çocukları oldu. Ancak, Ela Nur doğduktan sonra morarma ve sık sık öksürme problemi yaşamaya başladı. Baba ve anne hemen çocuklarını hastaneye götürdü. İlk götürdüğü hastane çocuğu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk etti. Burada Ela Nur Güzel’i Çocuk Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu muayene etti. Poyrazoğlu Güzel’e tıp dilinde “yarım kalp” olarak adlandırılan kalbinin yarısının fonksiyonlarının yerine getirmediği çalışmadığı bu nedenle akciğere kanı pompalanmadığı teşhisini koydu. Bunun üzerine Poyrazoğlu Güzel’i hastaneye alarak bir dizi tedavi uygulamaya başladı. Poyrazoğlu, tedavilerin ardından 2 yaşında Güzel’i ilk ameliyata aldı. Bu ameliyatta Güzel’in kalbinin hasarı biraz düzeltildi. 4 yıl sonra yapılan ikinci ameliyat ile Poyrazoğlu Güzel’in kalbine hayat dokunuşu yaptı.

Esnek Reklam Alanı
 

“ELA NUR’UN KALBİ YARIM”
Doç. Dr. Poyrazoğlu, Ela Nur’u doğduğundan beri takip ettiğini belirterek, “Daha önce morarma şikayetiyle yanımıza geldi. Baktığımızda çocuğun kalbinin bir tarafının gelişmediğini gördük. Yani kalbinin bir tarafının gelişmemesi demek, kalp iki kısımdan oluşur, bir kısmı var bir kısmı yok. Ya da var olan kısım fonksiyonlarını yerine getiremiyor demektir. Yani tıp dilinde kalbin yarısı var yarısı yok. Yarısı iş yapıyor yarısı yapmıyor. Bu doğuştan olan birşey böyle çocukların şikayetleri, üfürüm, yorulma, morarma oluyor. Zaten doğduktan sonra yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ela’nın böyle bir problemi vardı. Biz Ela’nın ilk ameliyatında biraz düzelttik. Şimdi nihai ameliyatı yaptık. Bu ameliyatla kalbin yarısı olmamasına rağmen hayatını rahat bir şekilde sürdürür” dedi.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle